ד‘‘ר אמיר זיו-אב: ‘‘לא צריך לסתום את הגולל על התעשיות המסורתיות‘‘

מתוך מאמר שהתפרסם בירחון טכנולוגיות

ד‘‘ר אמיר זיו-אב קורא להגדיר מחדש את סדרי העדיפויות של ישראל, כדי לנצח ב‘שדה הקרב‘ העולמי, ויש לו גם רעיונות כיצד להציל את התעשייה המסורתית ממצב הדעיכה שבו היא מצויה.
כשמדברים עם אמיר זיו-אב, ד‘‘ר להנדסה - הנחשב למומחה בהי-טק ובתעשייה המסורתית, בציוד קפטילי ובמוצרי צריכה - על מצב תעשיית ההי-טק הישראלית לעומת תעשיית הלואו-טק, הוא ממהר להבהיר את דעתו על ההשוואה הבלתי-נכונה בין שני המושגים, ומסרב להתייחס למושג לואו-טק בתור ההיפך מהי-טק:
‘‘את מה שאנשים מכנים ‘לואו-טק‘ אני מכנה ‘תעשיות מסורתיות‘, שאינן ההיפך מהי-טק ואף משלימות אותו, כיוון שבחלק מאותן חברות ומאותם מפעלים המוגדרים כך, יש יותר ידע מאשר בחלק מהחברות המוגדרות כהי-טק‘‘, מסביר זיו-אב. לדוגמא, מפעלי ישקר המייצרים בין היתר להבי טורבינות וכלי חיתוך לעיבוד שבבי, נחשבים למובילים בתחומם ברמה העולמית הגבוהה ביותר, למרות שיהיו כאלה שלא יראו בהם חלק מתעשיית ההי-טק. אני, לעומת זאת, כן רואה את מפעלי ישקר כחזית טכנולוגית ברמה העולמית. גם המפעל הממשלתי עשות אשקלון שמשוייך לתעשייה המסורתית, מייצר ומוכר לחברות ענק כמו ‘בואינג‘ ו‘איירבאס‘ מערכות מכאניות תעופתיות קריטיות, ברמות העולמיות הגבוהות ביותר מהבחינה הטכנולוגית ומבחינת אבטחת האיכות‘‘.
אמיר זיו-אב, בן 58, בהחלט מכיר, לעומק ולרוחב, את התעשייה הישראלית על תחומיה השונים – כיועץ אישי של תעשיינים רבים, כחבר דירקטוריונים בחברות טכנולוגיות, כדוגמת עשות אשקלון, וכבעליה של חברת ההנדסה והמו‘‘פ זיו-אב טכנולוגיות, חברה לפיתוח מוצרים ולייעוץ הנדסי וניהולי, המעסיקה כ-50 מהנדסים בעשרות פרויקטים טכנולוגיים מורכבים בארץ ובעולם. בין לקוחות החברה: משרד הביטחון, התעשייה האווירית, פלאסן-סאסא, אורבוטק, סולל, נטפים, אובג‘ט, נגבטק, נוטל ויז‘ן, אתרוג, MDG MEDICAL וחברות הענק הבין-לאומיות קודאק ו-HP.