הנדסה ישראלית

כתבה שהתפרסה במגזין "אקדמיה"

יכולות אנליטיות, יצירתיות וסקרנות לדעת איך הדברים עובדים באמת – אלה חלק מהתכונות המרכזיות שמנהל חברת ההנדסה הישראלית המובילה, המהנדס יצחק טף, מחפש אצל בוגרי פקולטות להנדסה שמגיעים אליו לראיונות עבודה. טף: "המדיניות שלנו היא לגייס בוגרים מוכשרים, שבעתיד יוכלו לנהל פרויקטים רב מערכתיים וללוות בעצמם את הדור הבא של מהנדסי החברה".

אחרי ששירת בצה"ל כלוחם-פלס בהנדסה הקרבית על תקן של חייל בודד, ולאחר שסיים לימודי הנדסת מכונות במכללת "אפקה" בתל-אביב, התייצב המהנדס הטרי סשה פקר (31) למיונים למהנדסים מצטיינים, אשר הובילו אותו לפני כשנתיים לחברת ההנדסה הישראלית המובילה "זיו- אב טכנולוגיות".

"הריאיון הראשון שלי היה מול מנכ"ל החברה, יצחק טף, ואחר כך עם בכירים נוספים ב-'זיו אב טכנולוגיות" משחזר פקר. "טף בחן את הידע ידע שלי ואת האופן בו אני חושב ופותר בעיות, לדוגמה, ביקשו ממני להציע דרך להפיכת תנועה סיבובית לתנועה לינארית. היום אני מבין שהמטרה לא הייתה לבדוק האם אני זוכר נוסחאות מהמכללה, אלא האם אני יודע 'לחשוב בצורה הנדסית'. יצאתי משם בהרגשה טובה, ואחרי כשבוע הודיעו לי שהתקבלתי.

עם כניסתו לעבודה הוצמד פקר לחונך, אלון שני, מהנדס מכונות בכיר (המשמש כיום כראש תחום מוצרים צבאיים ותעופתיים בחברה). בהתאם לתפיסה המקצועית לפיה כל אחד מ-60 מהנדסי החברה צריך להיות בעל יכולות להתמודד עם מספר פרויקטים ובתחומים הנדסיים שונים, הספיק פקר, מאז קבלתו לעבודה, לעבוד על פרויקטים רבים ומגוונים כמו: תכנון מערכת לאחת ממכונות      AOI  לצגים שטוחים של אורבוטק, תכנון מתקנים למכונות הדפסה של HP, תכנון ואספקת קו הרכבה למערכות של תחנה סולרית לסימנס (סולל), תכנון מכונה לבידוק מהיר של תיקים בכניסה למקומות הומי אדם עבור חברת קיילור האמריקאית ועוד.

 

כיום, פקר עובד בחברה כמנהל פרויקט, אשר חונך ומלמד בעצמו מהנדסים צעירים שהתקבלו לחברה. בסך הכל הספק וגיוון מדהימים למהנדס צעיר שרק לפני חמש שנים עדיין חימם את ספסלי האקדמיה. התמצאותו במגוון תחומים הינה בזכות ריבוי הדיסציפלינות והתחומים בהם עוסקת החברה והקצב המהיר של הפרויקטים.

הפתרון מתחיל במיקוד

הליכי המיון והקבלה לעבודה של סשה פקר ממחישים היטב את הדרישות של "זיו אב טכנולוגיות" (ZAE) מהמהנדסים הצעירים שהיא מקבלת לשורותיה: הם חייבים להיות בעלי יכולות ומוטיבציה לפתח פתרונות למוצרים המובילים מסוגם בעולם, בלי הבנה הנדסית ואנליטית, יצירתיים ובעלי סקרנות טכנולוגית לדעת איך דברים עובדים.

וכך, בין היתר באמצעות שיטת סינון זו, רכשה חברת "זיו אב טכנולוגיות" במהלך 21 שנות פעילותה במאות פרויקטים, מוניטין כבית ההנדסה המוביל במתן פתרונות פשוטים לאתגרים טכנולוגיים מורכבים במיוחד של פיתוח ותכנון מוצרים ומכונות משלב האפיון ועד אספקת דגמים ומוכנות לייצור. בהנחיית מייסד החברה ד"ר אמיר זיו-אב, צוות החברה רכש מיומנות והכרה כמומחים טכנולוגיים בגיבוש קונספטים אופטימליים ובהנדסת ערך לפישוט מוצרים ולהורדת עלויות..

"פתוחים ללמוד וללמד"

קבוצת "זיו אב טכנולוגיות" פועלת במגוון רחב של שווקים ותחומים: אזרחי ובטחוני, הייטק ומסורתי, ציוד "קפיטאלי" ומוצרי צריכה, אנרגיות מתחדשות וטכנולוגיות מים. זאת, תוך התמחות, כאמור, בOutsourcing (מיקור חוץ) בתחומי הפיתוח, התכנון, הייצור והאספקה של מוצרים ומערכות למגוון של תעשיות בתחומי הטכנולוגיה השונים. רשימת לקוחות החברה מונה מעל 100 חברות וארגונים, בהם חברות מובילות כגון אובג'ט, בטר פלייס, אורבוטק, עמיעד, רשות שדות התעופה, ועוד.

"זיו אב טכנולוגיות" הינה ספק מוסמך של משרד הביטחון, רפאל, התעשייה האווירית, אלביט (קינטיקס), פלסן ועוד חברות בתחום הציוד הביטחוני והתעופתי ושל חברות ענק גלובליות כגון סימנס, HP  וקודאק.

בראש חברת זיו-אב טכנולוגיות המתמחה בפיתוח מוצרים עד לשלבי תיק הייצור עומק יצחק (איציק) טף, מהנדס מכונות שטרם הצטרפותו לחברה רכש ניסיון רב בפיתוח ובניהול פיתוח בארץ ובחו"ל. חברת הבת "זיו-אב פרויקטים" בניהולו של יואב אדלר מאפשרת לקבוצה את היכולות התפעוליות לאספקת הדגמים, המכונות, והמוצרים. "קבוצת זיו-אב" המשלבת את שתי החברות מאפשרת אספקת פתרון פיתוח מוצרים טכנולוגיים מהאפיון ועד הייצור.

"אנחנו מחפשים מהנדסים שבנוסף ליכולות האקדמיות יש להם אהבה למקצוע וסקרנות להבין איך דברים עובדים", מפרט טף את עיקרי הדרישות של החברה מהמהנדסים הצעירים שזה עתה קיבלו את התואר. "חשוב לנו מאוד שהם יהיו פתוחים ללמוד וללמד ולפעול כצוות להצלחת הפרויקט והלקוח. בין הפונים אנו עושים מיון ראשוני על סמך קורות החיים ועורכים מספר ראיונות ובחינות מקצועיות. מי שעומד בקריטריונים נכנס לחצי תקופת ניסיון. ממועד סיום הלימודים באוניברסיטה או במכללה נדרשת בין חצי שנה לשנה של עבודה תחת הנחיה צמודה והכשרה לפני שמהנדס אצלנו יכול להתחיל לתכנן באופן עצמאי. אני רוצה לציין שהאוניברסיטאות והמכללות בישראל מצליחות להוציא לשוק מידי שנה מספר נאה של בוגרים איכותיים".