העתיד כבר קאן

סרטי הקולנוע תמיד נתנו במה לחידושים טכנולוגיים שאנו יכולים רק לדמיין. מסע בזמן הוא עדיין בגדר בדיה קולנועית, אבל בתחומים אחרים המציאות בהחלט משיגה את הדמיון. רשמים טכנולוגיים מפסטיבל הקולנוע בקאן
אריאל גביש

החודש ביקרתי בפסטיבל קטן, וכטכנולוג מושבע לא יכולתי להתעלם מחדירת הטכנולוגיה לכל התהליך של הזמנת הטיסה והשהות בחו"ל. כדי להזמין כרטיס טיסה לא היה צורך להגיע אל כוסנות הנסיעות, הזמנתי את הכרטיס באינטרנט ובחרתי מושב במטוס ואת סוג הארוחה שרציתי. מיד לאחר שאושרה הזמנת הטיסה, התיישבתי שוב מול המחשב והזמנתי גם כרטיס רכבת משדה התעופה בניס ישירות לקאן. באחוזה שבה התגוררנו נהנינו מאינטרנט אלחוטי- לא שהיה הרבה זמן לגלוש באינטרנט (בקאן יש דברים מעניינים יותר לעשות), אבל הנוחות שהאינטרנט האלחוטי מאפשר היא אדירה. הגדרה פשוטה בטלפון ה"חכם" או במחשב הנייד, ומיד מתחברים למשפחה ולחברים. באחד הקומפלקסים הגדולים בפסטיבל יש אזור הומה ורועש המיועד לעיתונאים בלבד מי שיזדמן למקום יחזה במראות מוזרים – אנשים מצלמים את עצמם לכתבות טלוויזיה ולאתרי בלוגים, אחדים מחזיקים בשתי ידיים לוח גדול ומדברים אליו (שיחות ווידיאו באייפד), וכל השאר מקלידים על מכשירים אלקטרוניים בגודל של קופסת סיגריות. איש איש וגאדג'טו. גם מארגני הפסטיבל נערכים בהתאם, ושלא כמו בשנים קודמות, השנה היה אפשר להזמין מראש כרטיסי כניסה לסרטים בצורה מקוונת.

בעבר, כדי להזמין מראש כרטיס כניסה לסרט היה צורך להגיע לאזור עמדת ההזמנות ולבדוק את זמינות הכרטיסים מעת לעת. בביקור הפעם הוספתי נוהל חדש- בכל בוקר גלשתי לאתר המיועד למזמיני הפסטיבל, בדקתי את זמינות הכרטיסים, ואספתי אותם מאוחר יותר.

אין ספק שהנוהל החדש חסך ממני זמן רב ודאגות מיותרות לגבי קניית הכרטיסים לסרטים. הנהלת הפסטיבל הגדילה לעשות ופיתחה יישום המיועד למכשירי אייפון שבאמצעותו ניתן לבצע את ההזמנה.

החיים קלים הרבה יותר למי שמצטייד מראש בחבילת גלישה סלולרית בחו"ל. חבילה כזאת מאפשרת לעדכן את המשפחה ואת החברים בישראל באמצעות הרשתות החברתיות, לקבל ולשלוח דואר אלקטרוני, ולהשתמש ביישומים מבוססי מקום שיעזרו למצוא מסעדה טובה ואתרי בילוי אחרים. עלות השימוש בסלולרי בחו"ל עדיין יקרה מאוד, וגם מחיר שליחת הודעת טקסט מחו"ל לארץ לא זול- כשני שקלים, וחבל. כשההסעה שהזמנתי לשדה התעופה לא הגיעה, גם שיחת טלפון למוקד שהיה סגור לא הועילה. לאחר שעה הגיעה ההסעה ולמזלי לא החמצתי את הטיסה מכיוון שחשש לפצצה באחת המזווגות בשדה התעופה בניס גרם להשבתה של כל הטיסות ולעיכוב ניכר במועדי ההמראות.

עניין של השקפה

לפעמים נדמה לי שהרבה רעיונות לפיתוחים חדשים של טכנולוגיות ומוצרים אלקטרוניים נלקחים מעולם הקולנוע. בסרט "שקרים אמיתיים", ארנולד שוורצנגר מגלם סוכם ביון בכיר שיש לו גישה לפטנטים ולהמצאות חדשניות. המצאה אחת כזאת היא משקפיים שמקרינים את המצולם במצלמה שהוצבה כמה מטרים מאחוריו ובהמשך הסרט עוזרות לו לנטרל כמה מהרעים שמגיחים מאחוריו בהפתעה. הסיפור הזה מביא אותי למה שעשוי להיות גאדג'ט לוהט ושימושי  משקפי ווידיאו בפיתוח ישראלי. תחום משקפי הווידיאו מסומן בעולם כהבטחה צרכנית בקרב קהלים רבים ומשתמשים מגוונים. חברת "לומוס" פיתחה טכנולוגיית הדמייה אופטית בשם LOE, המתבטאת בין היתר בעדשות תצוגה דקות במיוחד. הטכנולוגיה מאפשרת מגוון רחב של תצוגות פרטיות עבור יישומים ניידים רבים. רופאים יכולים לקבל באמצעות המשקפיים מידע בזמן אמת אודות החולה במהלך הניתוח, מדריכים במוזיאון או באתרי תיירות יכולים להקריא בעזרתם טקסטים והסברים בלי לאבד קשר עין עם הקבוצה. את המשקפיים אפשר לחבר לטלפונים סלולריים ולנגני מוזיקה, לראות דרכם קובצי ווידיאו, לקרוא חומר, ולא מן הנמנע שישמשו בעתיד כמצלמת וידיאו ברמת גבוהה מאוד. המשקפיים מסוגלים להתחבר לערוצי שידור מגוונים, ולמעשה הם מציגים מסך של כ-60 אינטש לעיני מי שחובש אותן. חברת "זיו אב טכנולוגיות" שולבה בפיתוח המוצר, ובפני מנהליה הוצבו שני אתגרים. הראשון, לפתח את מסגרת המשקפיים כבסיס לשתי המערכות האופטיות המשדרות את התמונות אל שתי העיניים בנפרד. השני, ליצור משקפיים קשיחים בעלי מראה טבעי שמשקלם לא יעלה על חמישים גרם. הצליח להם.

מלבד השימושים הייחודיים של המוצר, יוכלו להיעזר במשקפיים גם אוכלוסיות מיוחדות כגון חרשים. בעזרת המשקפיים יוכלו חרשים לצפות בווידיאו שאליו מתלווה תרגום כטקסט, ואפשר לראות בהם מצגת או סרטון בלי שהדבר יחסוך את שדה הראייה למתרחש מסביב. כעת, אפשר רק לקוות שהפעם משקפי הווידיאו לשימושים שונים בארץ, ולא ישווקו רק בחו"ל.