"תחומי העיסוק שלנו רבים ומגוונים, אין כאן שגרה"

מתוך כתבה שהתפרסמה באתר מכניקל

בגיל 15 וחצי עלה סשה פקר לבדו מבלרוס לקיבוץ בישראל "בשביל ההרפתקאה" * מאז הוא הספיק לשרת כחייל בודד בהנדסה קרבית, להכיר את רעייתו לעתיד, לסיים בהצלחה רבה לימודי הנדסת מכונות ולהתקבל לעבודה בה חשק בחברת ההנדסה המובילה "זיו-אב טכנולוגיות" * "העובדים כאן מאד מנוסים ונהנים לחלוק את הידע שלהם עם האחרים", הוא מסכם בסיפוק את השנתיים הראשונות שלו בחברה

אחרי ששירת בצה"ל כלוחם-פלס בהנדסה הקרבית על תקן של חייל בודד, ולאחר שסיים לימודי הנדסת מכונות במכללת "אפקה" בתל-אביב, התייצב המהנדס הטרי סשה פקר (28) למיונים למהנדסים מצטיינים, אשר הובילו אותו לפני כשנתיים לחברת ההנדסה הישראלית המובילה "זיו- אב טכנולוגיות".
"הראיון הראשון שלי היה מול מנכ"ל החברה, יצחק טף, ואחרי כשבועיים עברתי ראיון ומבחן מעשי מול יו"ר ונשיא החברה, ד"ר אמיר זיו-אב. בראיונות הם ניסו לבדוק את הידע שלי ואת האופן בו אני חושב ופותר בעיות, לדוגמה, ביקשו ממני להציע דרך להפיכת תנועה סיבובית לתנועה לינארית. היום אני מבין שהמטרה לא היתה לבדוק האם אני זוכר נוסחאות מהמכללה, אלא האם אני יודע 'לחשוב בצורה הנדסית'. בראיון מול אמיר זיו-אב דיברתי על הסיפור האישי שלי ועל החיים רחוק מהמשפחה שנשארה בבלרוס, והוא ממש התרגש לשמוע את זה. גם אני יצאתי משם בהרגשה טובה, ואחרי כשבוע הודיעו לי שהתקבלתי".

שמחת?
"כן, מאד. האמת שהתראיינתי במקביל גם למשרה בתעשייה אווירית והתקבלתי גם לשם, רק שהם הודיעו לי על כך רק שלושה-ארבעה חודשים לאחר הראיון, ובאותה תקופה למזלי כבר עבדתי בזיו-אב טכנולוגיות.

מה היה ה"תיק" הראשון שהפילו עליך בזיו-אב טכנולוגיות?
"בהתחלה הצמידו אותי לחונך אלון שני, שהוא מהנדס מכונות עם ותק וניסיון. התחלתי ללמוד נהלי עבודה, תקנים ואת תוכנת השרטוט solid works, שעליה עובדים כאן בחברה. אחרי כשלושה ימים כבר צירפו אותי לאחד הפרויקטים. כשמגיעים ישירות מהאוניברסיטה וכמעט ללא ניסיון, היכולת המקצועית המעשית בתכנון שואפת לאפס. לכן, את כל הידע והמיומנות התחלתי לרכוש תוך כדי עבודה".

באילו פרויקטים היית מעורב בשנתיים שאתה בזיו-אב?
"עבדתי עם חברה בתחום תעשיית היהלומים, ועל פרויקט של חברת ההייטק 'אורבוטק', עבורה תכננו מכונה לייצור מסכים שטוחים. עבדתי עם חברת 'HP-IID' ותכננתי מתקנים למכונות הדפסה, ועם חברת 'ספקטרום דינמיקס', לה עזרנו לפתח מיכשור רפואי. בהמשך עבדתי מול חברת C&J, שביקשה לתכנן מכונת שתייה ייחודית. בפרויקט הנוכחי שלי אני עובד מול חברת Solel, שמקימה תחנות כח סולריות. בסך הכל אנחנו עובדים מול חברות גדולות והעבודה מאד מגוונת. אנחנו גם מתעסקים בקבלת הצעות מחיר, בקשות רכש וכשצריך , מפעילים קבלני משנה. חשוב לציין שמלבד התכנון והשרטוטים, אנו גם עוסקים בליווי הייצור וההרכבה של המוצר אותו מתכננים".

אילו תכונות לדעתך דרושות למי שרוצה לעבוד בחברת זיו-אב טכנולוגיות?
"תקשורת טובה ויכולת לעבוד מול ספקים ויצרנים, שמתגלים לא פעם גם כאנשים לא כל-כך נחמדים. צריך גם להיות בעל יכולת לימוד עצמי מאד גבוהה, אחרת אתה עלול להתקע במהלך הפרויקט ואז אתה בבעיה. לרוב, העבודה היא תחת לחץ ואין הרבה  אתנחתות באמצע, מלבד הפסקה מסודרת. לפעמים אתה נדרש לעבוד גם בשעות שחורגות מהשעות המקובלות".

הדרישות מאד גבוהות והעבודה קשה. היית ממליץ לאחרים לעבוד בחברה?
"בהחלט. העבודה הקשה משתלמת. התחומים בהם שאנו עוסקים הם מעניינים ומאתגרים, ואין שגרה שחוזרת על עצמה. גם צוות העובדים כאן מעולה. החברה נשענת על עובדים מאד מנוסים ובעלי ידע שאפשר ללמוד מהם הרבה, והם גם נהנים לחלוק את הידע שלהם עם האחרים".

סשה עלה לארץ בגיל 15 וחצי מבלרוס במסגרת התוכנית "נעלה 16". רק בתקופה האחרונה הוא החליט להגביר את המאמצים להעלות גם את שאר בני משפחתו לישראל. במהלך התוכנית הוא התגורר בקיבוץ גן שמואל, סיים תיכון כשהוא עדיין בסטטוס של "תייר", ולאחר מכן החליט להישאר בארץ, לקבל אזרחות ישראלית ולהתגייס לצה"ל. "עליתי לארץ כי רציתי לעבור הרפתקאה", הוא מגלה. "היום, למרות כל הקשיים שעברתי והריחוק מהמשפחה, טוב לי כאן ואני מרגיש קשור למדינה. אני גם הולך להקים משפחה בישראל ומתחתן בעוד כמה חודשים".

לאילו מקומות עבודה השתבצו חברים שלמדו איתך במכללה?
"רובם עובדים היום בחברות שעוסקות בתחומים הנדסיים מאד צרים וספציפיים, בחברות שעסוקות מאוד בבירוקרטיה. לכן, קשה מאד להתקדם בחברת כאלה ברמת הידע".

כלומר, בזיו-אב אין את זה. אז בסך-הכל אתה מרוצה מהעבודה כאן, הא?
"מאד מרוצה. זה התחום שבחרתי לעצמי, זה מה שמעניין אותי ואני מאמין שאני גם טוב בו"